Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Napříč tyrkysovou zemí XVI. - Oslavující Shiráz

Ashura, svátek k výročí úmrtí imáma Husajna a moje dopolední pozorování průvodu flagelantů (nikdy mě nepřesvědčíte k použití výrazy "sebemrskač")...

Ráno, když se definitivně probudím, se pustím do chleba a sýra a vyrážím zjistit, jak je to s Anvari hotelem. Další noc tady už bych vážně nepřežila. Štěstí je, že je jen jeden blok vzdálen, takže tam budu za chvíli. Na ulici už se zase slaví, průvody prochází ulicí, zpěváci zpívají, bubeníci třískají do bubnů (gigantických velikostí) a muži se bičují železnými řetízky, zatímco ženy, děti, případně starci a nemocní se „jen“ chytají za hlavu a bijí v prsa. Nedefilující zbytek populace stojí podél cest, fotí, točí, povzbuzuje, chytá se za hlavu... Já tím prozatím jen proběhnu, nejdřív bydlení, pak zábava.

Na recepci v Anvari narazím na Aisi a Justina, takže hned po zamluvení pokoje se domluvíme, že se zajdeme společně podívat na oslavy. Doběhnu tedy do Zandi, poberu své věci, zaplatím sumu zcela nehoráznou a před vchodem narazím na mrtvého švába.

 

Ten tomu tedy nasadil korunu, jen co je pravda! Pokojík v Anvari je oproti tomu vskutku luxusní. Nově opravená koupelna, dvě postele (neb Tomáš vyhrožuje, že by se za mnou mohl zastavit), lednice, televize, okno na terásku, všude čisto. Tady se mi bude líbit mnohem víc.

Do pohotovostního režimu si vezmu foťák, pití a peněženku a můžeme vyrazit. Rádi bychom na Persepoli, ale ta je z důvodů svátků zavřená. To skutečně zamrzí. Takže jediné, co má otevřeno je hrobka Hafeze a hrobka Sadiho – dvou nejslavnějších Iránských básníků. Hafeze už Aisi s Justinem viděli včera, takže tam si odpoledne zajedu sama, ale dopoledne se chystáme podniknout něco společně. Na doporučení se jdeme půjpodívat na průvody a následovat je k mešitě Shah-e Cheragh, do které se při troše štěstí i podíváme.

 

 

Naproti hotelu zamíříme do obchůdku s potravinami. Kupuji si obrovský chleba, výborný sýr (něco na způsob našeho Balkánu) a na zkoušku balíček sušenek. A samozřejmě velkou lahev vody. Prodavač vyzvídá, odkud jsem přijela. Při odpovědi, že z Čech se rozzáří: „Čech, Nedvěd, fotbal.“ Koukám tak trochu jako pero z gauče. „Yes?“ Víc si ovšem nepopovídáme, protože přicházejí další návštěvníci.

 

Atmosféra ve městě je sváteční. Všechno co se dá (někdy i co se nedá) je zářivě nazdobeno. Obchody zavřené. Lidé myjí výlohy, okna někteří i chodníky, všechno aby bylo co nejkrásnější. A kdo už má hotovo a nazdobeno, podle tradice vaří a poté na ulici rozdává jídlo a pití. My nejprve dostaneme domácí citrónovou limonádu s tím, že máme ještě přijít za chvíli a bude i pomerančová. A domácí tady skutečně znamená, že i ty citróny a pomeranče si pěstují na zahrádkách. V jedné z mála otevřených cukráren nám k tomu koupí Justin kokosky, a protože se nám podaří zabloudit, skutečně se vracíme kolem lidí s limonádou, jen po druhém chodníku. Stáli jsme jim za to, že za námi přiběhli, v každé ruce jeden kelímek, abychom mohli porovnávat. Mě moc chutnalo, ale foťáku, do kterého jsem tu pomerančovou vylila už o něco méně a chudák pak ještě tři dny lepil, než se mi jej podařilo uplně vyčistit.

O pár ulic dál se lidé scházejí v mešitách a ukrytých modlitebnách, aby vyslechli něco na způsob svátečního kázání (jak nás poučil jeden ze strážců za vchodem, proč nás nemůže pustit dovnitř) . Pokračujeme tedy směrem, kterým tušíme procházet průvody. Jak popsat ty? Odhadem každá městská čtvrť se snaží ukázat, že má peníze na bohatou výzdobu různých vozítek, která jsou buď motorizovaná, nebo je tlačí někdo z defilujících. Vše je nazvučeno, takže na kárce, či automobilu jedou agregáty, ze kterých jsou vlečeny kabely k reprobednám a zpěvákovu mikrofonu.

 

 

 

Nesmí chybět obraz imáma Hoseina klečícího u vody, těsně před jeho vraždou, se zelenou skvrnou místo obličeje, neb se nesmí zobrazovat svatí, případně obraz vdov plačících u osamoceného imámova koně. A nejvíce je mužů synchronizovaně se bičujících. Občas se najde i nějaké to malé dítě s důtkami v rukou, jež se snaží napodobit svého tatínka, či děda.

 

Ale lidem se to evidentně líbí a emoce jsou cítit všude. Logistické zajištění je perfektní. Lidé roznášející vodu i jídlo, děti které běhají s rozprašovači a osvěžují kolemjdoucí. Kolem postávajících diváků se po zemi válí plastové kelímky, což trochu ubírá na dojmu, Tak si pomyslím něco o čuňatech, která nechají všechno válet tam, kde jim to vypadne z pracky a jdeme dál. (To že během pár minut je všude čisto se mi jeví jako malý zázrak, zřejmě seslaný Alláhem, protože se na ten svinčík nemohl dívat.) Aisi s Justinem jsou trochu napřed a už se probojovávají zástupem lidí. Na jeho konci ovšem stojí policajt a vysvětluje, že touhle cestou mohou chodit jen průvody, diváci musí za hrazení. Hledáme tedy nejjednodušší cestu za mobilní hradbu, snažíme se při tom vyhýbat trávníku, ale když vidíme, kolik lidí na něm stojí / sedí, dojdeme k závěru, že mi 3 už jej nespasíme a jdeme stejnou cestou jako zbylý divácký dav. K lepšímu pozorování si vyhlédneme něco přes metr vysokou zídku, na kterou se Justin s Aisi elegantně vyhoupnou, zatímco já se tam zcela neelegantně snažím vyšplhat a zároveň při tom nemít vyhrnutou sukni až ke krku. Tento zážitek mě utvrdí v tom, že sukně je ten nejvíc nepraktický oděv na zemi.

 

 

 

Z tohoto vyvýšeného místa máme ihned lepší přehled o dění kolem. Vpravo davy v průvodu, davy na krajnicích, davy ve frontě na mešitu, vlevo odpočívající lidé a fontána s krvavě rudou vodou. V první chvíli se mi lehce otáčí žaludek, ale pak se přesvědčím, že to je skutečně jenom obarvená voda. Nicméně jako zajímavost na vyfocení je to bezesporu perfektní. (Už teď vidím ty znechucené obličeje všech, kteří to uvidí.) Cvak a... Nic. Baterka je v háji. A já díky tomu taky, přeci nepojedu na básníky bez foťáku, to bych si pak doma připadala pěkně hloupě. „Víte, já měla vybitou baterku, tak nemám fotky.“ Já, fotomaniak rodiny, to nemůžu připustit.

 

Omluvím se tedy Aisi s Justinem, že je na nějakou chvíli opustím, protože se chystám zaběhnout do hotelu, hodit alespoň na hodinu, či dvě baterku do nabíječky a poté se sejdeme ve 14:00 u Sadiho. Prokličkuji tedy davem a snažím se najít cestu. Ideálně tu nejkratší. Uvažuji i nad taxíkem, ale s dopravními omezeními v okolí tam budu pěšky rychleji. A skutečně, ani ne za 15 minut už sedím v pokoji, na nabíječce poslušně bliká oranžové světýlko. A já, abych nějak produktivně využila čas, který tu strávím, jdu prát. To je proces jednoduchý, ale kam dát prádlo usušit? Zajdu na recepci a jsem odkázána na střechu. Skvělé. Vyběhnu do 5. patra, přizabiju se na posledním schodu a jsem na místě určení. Nejdříve se porozhlédnu po okolních ulicích a uličkách, oproti Yazdu žádná sláva. Tak co taky čekat od moderního města? Nicméně jsem tu z jiných důvodů, takže zavěsím vyprané prádlo na šňůry a doufám, že nebude foukat vítr, protože kolíčky jsem si nepřivezla. (A představa, že sbírám své spodky a svršky rozfoukané po ulicích se mi věru nezamlouvá).

 

Ještě se na chvíli vrátím do pokoje, sním něco málo ze zásob a je pomalu čas jít nahánět taxík.

 

Autor: Klára Kutačová | středa 25.8.2010 21:49 | karma článku: 14,50 | přečteno: 1355x
  • Další články autora

Klára Kutačová

Cesta kolem světa - Camino de Santiago na kole (Portugalskou pobřežní cestou) den 5.

Camping Mougas - Saians cca 35 km. Stále pokračuji v cestě podél oceánu do Santiaga a jako obvykle si trochu pobloudím a část cesty si dokonce zopakuji.

6.8.2020 v 14:00 | Karma: 17,80 | Přečteno: 585x | Diskuse| Cestování

Klára Kutačová

Cesta kolem světa - Camino de Santiago na kole (Portugalskou pobřežní cestou) den 4.

Caminha - Camping Mougas cca 32 km. Překračuji hranice do 20. a posledního státu mojí cesty - Španělska. Camino dnes vede jednou z nejkrásnějších částí při pobřeží Atlantského oceánu.

29.7.2020 v 21:42 | Karma: 19,75 | Přečteno: 496x | Diskuse| Cestování

Klára Kutačová

Cesta kolem světa - Camino de Santiago na kole (Portugalskou pobřežní cestou) den 3.

Viana do Castelo - Caminha. Oficiálně by to měla být cesta na 28 km. Díky bloudění to ale bylo zřejmě o dost víc...

28.7.2020 v 17:30 | Karma: 16,00 | Přečteno: 450x | Diskuse| Cestování

Klára Kutačová

Cesta kolem světa - Camino de Santiago na kole (Portugalskou pobřežní cestou) den 2.

Esposende Marinhas - Viana do Costelo (cca 25 km). Včera jsem se rozhodla, že nebudu trhat kilometrické rekordy a pojedu každý den do 30 km. Času mám dost a chci si cestu víc užít.

19.7.2020 v 11:58 | Karma: 19,92 | Přečteno: 480x | Diskuse| Cestování

Klára Kutačová

Když se vládní představitelé vysmívají vlastním nařízením...

... a všem lidem, kteří je stále dodržují, ať už z vlastního přesvědčení, anebo čistě z obavy z možných sankcí.

20.6.2020 v 12:59 | Karma: 27,04 | Přečteno: 982x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Po havárii na koloběžce skončil v řece, bezvládného muže museli oživovat

26. dubna 2024  17:24

Bezvládného muže vytahovali krátce po čtvrteční půlnoci policisté z řeky Svitavy v brněnských...

V bytě mám cizího muže, volal majitel strážníky. Vetřelce našli v posteli s pivem

26. dubna 2024  17:05

Neznámý návštěvník se ve čtvrtek odpoledne objevil muži v bytě na českobudějovickém sídlišti Máj....

Dostával jsem balíčky, ne peníze, řekl Bystroň ke kauze úplatků od Rusů

26. dubna 2024  16:37,  aktualizováno  16:50

Poslanec Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň v kauze možných úplatků od proruské sítě řekl v...

Wau, skvělé, úžasné. Podvodníci imitují známé weby, falešné jsou i komentáře

26. dubna 2024  16:39

Internetoví podvodníci zneužívají zavedené značky a snaží se tak z lidí vylákat peníze. Podvrhnuté...

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...

  • Počet článků 283
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1083x
Jsem občas trochu cynik a často naivní snílek...

Snila jsem o cestě kolem světa, se kterou jsem začala pomalu a pozvolně před devíti lety, kdy jsem se vydala poprvé sama do Íránu, kam jsem se ráda ještě dvakrát vrátila. Od té doby jsem se snažila (většinou sama) každý rok vycestovat do bližších i vzdálenějších míst, nasávat jejich atmosféru a co nejvíc fotit.

Moje prozatím největší, nejdelší a nejvzdálenější cesta se uskutečnila od 8. ledna do 17. srpna 2017 kdy jsem se nejprve přidala do devítičlenné posádky na  cestu Aviou Jižní Amerikou https://www.facebook.com/aviou.cz/ a následně již sama pokračovala do USA, Kanady, Jihovýchodní Asie a Západní Evropy. Během 222 dní jsem navštívila území 20 států a vystřídala rozličné dopravní prostředky včetně skládacího kola, které jsem koupila v Bangkoku, projela na něm kousek Barmy a nakonec ho letadlem dopravila do Portugalska a (ne)dojela s ním do Santiaga de Compostela. Tím jsem obletěla a objela zemi kolem do kola, viděla nespočet nádherných míst, zažila mnoho neskutečných věcí a hlavně jsem potkala spoustu úžasných lidí.

A o tom všem bych vám ráda vyprávěla s pomocí svého blogu...