Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tyrkysová země II - (9.) - Ashura Ceremonies

Že cestuji sama nemusí zákonitě znamenat, že budu po celou dobu osamělá. Konečně mi to došlo, takže se můžu vesele připojit ke skupině jiných sólocestovatelů na cestu za Ashurou.

3 minuty před budíkem. Teda ne že by se mi nějak moc chtělo z postele. Opět se pěkně předpisově oblékám a mířím na shared bathroom, kde úspěšně zapomenu svůj toaletní papír. Nebo je mi spíš odhadem někým, kdo šel po mně odcizen, což mě zřejmě donutí odcizit na další cestu ten místní. Hrůza.

 

Jako společnost na snídani volím Sáru, která momentálně využívá služeb místního počítače, tak jen doufám, že až skonči, zbude mi trocha času na jeho zapůjčení. K jídlu zkouším karotkový džem. Chutná to ledasjak, ale rozhodně ne, jako mrkev. Což o to, to je nejspíš dobře. Během jídla dorazí naši průvodci, že odjíždíme v 10:30. Mraky času. V 10:15, když dopisuji maily to změní na 10:15, takže rázem nestíhám. Nakonec stejně čekáme u aut. Na co? Asi až zahřmí. Nezahřmělo, ale stejně se skládáme do aut. Naše auto bude v osazenstvu Michael (Němec), Sára, James, já a samozřejmě řidič (neanglicky mluvící). Nikdo z nás nemá tušení, kam jedeme. Tedy, řidič to snad ví. A kdyby nevěděl, nevadí, neb jedeme jako třetí v koloně 4 aut obsazených lidmi od nás a ještě z Orient hotelu.

Autíčko je poněkud plné, ale James nám vzadu dělá hygienu, tak se to dá vydržet. Jedeme jak jinak než přes poušť. Jediná cílená zastávka je u benzínky. Ostatní auta na nás čekají na kruhovém objezdu. Nakrmíme autíčko, vyvenčíme se a můžem pokračovat. Potom už v klidu jedeme. Z hlavní silnice odbočíme na menší, pak ještě menší až dorazíme do vesnice. Tady musíme zastavit, protože momentálně se přes silnici stěhuje sloup. Čekáme až jej přenesou a doháníme auta před námi.

Uzoučkými, zídkami lemovanými silničkami jedeme stále dál a řešíme, jak tu mají dokonale řešený systém jednosměrek. „A sakra, to neni jednosměrka!“ Vytřeštíme všichni oči na protijedoucí auto. Nakonec se bez jakýchkoliv ztrát nějakým způsobem vyhnem. Jen nechápu jak, to druhý auto nás muselo přeletět, jinak se tam nemohlo vejít.

Jsme na místě. Můžeme vystoupit z aut a přemístit se na náměstíčko před mešitou, kde už je i pár místních. Dostaneme 5 minut rozchod na focení, který se ještě s jednou Angličankou rozhodneme využít trochu jinak. Poté stojíme před mešitou a čekáme, co se bude dít. Krom rozličných sladkostí od lidí, dostaneme ještě instrukce, jak se chovat. Nemáme radši sami nikam chodit, máme poslouchat průvodce a hlavně, ať si neděláme legraci z toho, co uvidíme. (Zopakujte to prosím někdo několikrát Sáře...) Někdo z místních přijde s dokonalým řešením, co s námi. Nechají nás vyjít nahoru na něčí střechu, odkud uvidíme a ani nehrozí, že by se nám mohlo něco stát.

A protože se o nás starají jako o vlastní, nebo možná lépe, natáhnou nám na střechu koberec a z cihel poskládají sedátka. Je to kouzelný. Dole se zatím nic neděje, jen se srocují lidé a evidentně i oni se snaží zabrat ta nejlepší místa. O chvíli později nastoupí muž se speciálním opasakem, do toho mu pomůžou nasadit takovou tu kovovou věc, co symbolizuje Imámy a on s ní začne točit, běhat, tančit. Střídají se o ní a jeden jim k tomu předzpívává. Nás mezi tím obchází policista a zapisuje si naše jména. Poté se postaví ke dveřím a hlídá. Dole za rohem začne být poněkud hlučno.

Přichází průvod. V předu jdou bubeníci, za nimi jedou jezdci na koních, poté nějací pěší a vše je uzavřenou alegorickými vozy. A to všechno se má vejít mezi lidi na malinkaté náměstíčko. Průvodce nám vysvětlí, že se tu odehraje rekonstrukce toho, jak zemřel Imám Hossein. Ve zkratce k fotkám: Červení jsou ti zlí, zelení ti hodní. Pak už se buď bojovalo a nebo zpívalo. Vzhledem k tomu, že neovládám perštinu, dialogy mi unikali, i přes to to byl úžasný zážitek a rozhodně bylo co fotit. Po imámově smrti přišla na řadu druhá fáze, kdy přišli dvě skupiny mužů s pěvci a předváděli ono sborové bytí se v prsa.Poté se všichni, včetně okolostojících žen otočili čelem k Mekce a modlili se.

Nám zatím donesou jídlo. Khoress. Vzhledem k tomu, že nám před tím celý den nalévali kakaové mléko, mám trochu strach, co na to řekne můj žaludek, ale nakonec, mléko mám ráda, Khoress taky, to mi nemůže ublížit. Dole se mezi tím muži vyzují a jdou nosit obrovské k tomuto účelu sestavené a nazdobené konstrukce. Na jejich vrchu sedí dva muži s činely, dole starší pán a další běhá kolem a popohání je. Na konci každého půlkruhu, který udělají je ještě zvednou několikrát do výšky. Když skončí, rozprchnou se buď též na jídlo, nebo možná domů. Rozhodně se prostranství pod námi vylidní.

Zatímco my dojídáme, místní televize dělá rozhovory s našimi muži. Někdo jde s nadšením, někdo se cuká, že už jeden rozhovor dával předevčírem. Po rozhovorech je čas odjet. Ale které je naše auto.

„Bílé.“

„A ty tu vidíš nějakou jinou barvu?“

„Ne.“

Tak čekáme, jestli nás pozná náš řidič. My jeho totiž ne. Poznal, naložil nás do správného auta a mohli jsme tak vyrazit k domovu.

Valnou část cesty zaspím a tuším, že nejen já. Vystupujeme kus před hotelem, protože je ulice zacpaná. Zbytek večera má jasný plán, sedět v hotelu, psát, povídat, dát sprchu a spát. A ulovit počítač. To se vydaří na skoro dvě hodiny, takže rozposílám pozdravy domů a poté jdu povídat s Jamesem a Sárou. Sára dělá něco na velkém notebooku, kde Michaelovi běží nějaký upload fotek a pořád to běhá kontrolovat. Necháváme to být, nikdo to neřeší a radši si povídáme.

„Věděli jste, že v Shirazu je nový tradiční hotel?“

„Ne.“

„Tam ve výklenku je na něj reklama.“ Sára se tam hned vrhne a přinese si nějaký leták.

„Tohle?“

„Ne, to je reklama na dermatologickou kliniku.“ začne se smát a radši nám jde ten správný plakát ukázat.

Přes povídání o různých hotelech, co jich po Iránu je, se dostaneme k tomu, jestli funguje webkamera, která visí tady. Chceme to vyzkoušet a tak omylem Sára Michaelovi zruší to nahrávání. Ten se přiřítí a je poněkud vzteklý. Čím víc se vzteká, tím nám to přijde víc vtipné. Sára, která se nejvíce vyžívá v něčím parodování se nafoukne jako on a spustí:

„Mein Kamf, mein computer!“ to už na ní koukají i další dva přítomní Němci, tak se radši zase vrátíme k normálnímu hovoru. James si přitáhne asi 2 kila pomerančů a během půl hodiny v něm všechny zmizí.

„Seš si jistej, že to je zdravý?“

„Proč ne?“

„No já nevim, ty seš tady doktor...“

A ještě se pochlubí, že jako pozornost našel za dveřma talíř pomerančů. Krásné. Co si budeme povídat, za ten večer jsme se moc nasmáli. Zvlášť když Sára začla vyprávět své cestovatelské příhody. A když pak začne s psaním fiktivního dopisu, v němž zve Ahmadíneřáda na rande, kácíme se s doktorem oba smíchem k zemi. Tím začnou každodenní narážky typu: „Co dělá tvůj prezident?“ „O bože, kdyby mě můj prezident viděl, že se stěhuji do dormitoru.“ a podobné.

 

Přichází Johannes, zda si může půjčit ten notebook, když ho Michael již evidentně nechce.

Jasně, my ho už taky nepotřebujeme. Jenomže milý notebook ne a ne fungovat a nikdo neví proč. JE v zásuvce, takže vybitá baterka to nebude, zásuvka je taky zapnutá, tak čím to je? Zkoušíme, co se dá, chybu mezi židlí a klávesnicí odmítáme připustit, ale pořád ne a ne na něco přijít. Nakonec Johannes vyndá nápájecí kabel z počítače a on se mu rozpadne v rukou. Při pokusu opravit to, dostane ránu. A až pak ho napadne, že když už se pokouší spojovat drátky k napájení, je celkem dobrý nápad, to před tím vyndat ze zásuvky. Ach jo, humanitně zaměřeným lidem, by měli dávat na školách alespoň ty základní přednášky, jako dali nám na začátku na FELu. (Nesahejte do zásuvky. Nepracujte na zařízení, které je připojeno k proudu. Pokud uvidíte někoho, jak to dělá, první pomoc poskytujte až po odpojení proudu, ať to není, jako když dědek tahal řepu...)

 

Ještě se s Johannesem a managerem hotelu domluvíme, že bychom chtěli zítra na Desert tour I., což pro nás znamená vstávat brzo, abychom v 8:30 byli nastoupení u dveří. A abychom dostali příznivější cenu, hledáme další dva lidi. James už tam byl, prý to rozhodně stojí za to, Sára se tváří, že možná. Prý když vstane. Když jsme u toho, já jdu spát, jinak zítra celou cestu zaspím.

 

 

 

 

Autor: Klára Kutačová | neděle 9.1.2011 19:27 | karma článku: 15,08 | přečteno: 782x
  • Další články autora

Klára Kutačová

Cesta kolem světa - Camino de Santiago na kole (Portugalskou pobřežní cestou) den 5.

Camping Mougas - Saians cca 35 km. Stále pokračuji v cestě podél oceánu do Santiaga a jako obvykle si trochu pobloudím a část cesty si dokonce zopakuji.

6.8.2020 v 14:00 | Karma: 17,80 | Přečteno: 585x | Diskuse| Cestování

Klára Kutačová

Cesta kolem světa - Camino de Santiago na kole (Portugalskou pobřežní cestou) den 4.

Caminha - Camping Mougas cca 32 km. Překračuji hranice do 20. a posledního státu mojí cesty - Španělska. Camino dnes vede jednou z nejkrásnějších částí při pobřeží Atlantského oceánu.

29.7.2020 v 21:42 | Karma: 19,75 | Přečteno: 496x | Diskuse| Cestování

Klára Kutačová

Cesta kolem světa - Camino de Santiago na kole (Portugalskou pobřežní cestou) den 3.

Viana do Castelo - Caminha. Oficiálně by to měla být cesta na 28 km. Díky bloudění to ale bylo zřejmě o dost víc...

28.7.2020 v 17:30 | Karma: 16,00 | Přečteno: 450x | Diskuse| Cestování

Klára Kutačová

Cesta kolem světa - Camino de Santiago na kole (Portugalskou pobřežní cestou) den 2.

Esposende Marinhas - Viana do Costelo (cca 25 km). Včera jsem se rozhodla, že nebudu trhat kilometrické rekordy a pojedu každý den do 30 km. Času mám dost a chci si cestu víc užít.

19.7.2020 v 11:58 | Karma: 19,92 | Přečteno: 480x | Diskuse| Cestování

Klára Kutačová

Když se vládní představitelé vysmívají vlastním nařízením...

... a všem lidem, kteří je stále dodržují, ať už z vlastního přesvědčení, anebo čistě z obavy z možných sankcí.

20.6.2020 v 12:59 | Karma: 27,04 | Přečteno: 982x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 283
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1083x
Jsem občas trochu cynik a často naivní snílek...

Snila jsem o cestě kolem světa, se kterou jsem začala pomalu a pozvolně před devíti lety, kdy jsem se vydala poprvé sama do Íránu, kam jsem se ráda ještě dvakrát vrátila. Od té doby jsem se snažila (většinou sama) každý rok vycestovat do bližších i vzdálenějších míst, nasávat jejich atmosféru a co nejvíc fotit.

Moje prozatím největší, nejdelší a nejvzdálenější cesta se uskutečnila od 8. ledna do 17. srpna 2017 kdy jsem se nejprve přidala do devítičlenné posádky na  cestu Aviou Jižní Amerikou https://www.facebook.com/aviou.cz/ a následně již sama pokračovala do USA, Kanady, Jihovýchodní Asie a Západní Evropy. Během 222 dní jsem navštívila území 20 států a vystřídala rozličné dopravní prostředky včetně skládacího kola, které jsem koupila v Bangkoku, projela na něm kousek Barmy a nakonec ho letadlem dopravila do Portugalska a (ne)dojela s ním do Santiaga de Compostela. Tím jsem obletěla a objela zemi kolem do kola, viděla nespočet nádherných míst, zažila mnoho neskutečných věcí a hlavně jsem potkala spoustu úžasných lidí.

A o tom všem bych vám ráda vyprávěla s pomocí svého blogu...