Neděle 8. prosince 2019, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 8. prosince 2019 Květoslava

Kompetence jsou od toho, aby se překračovaly...

1. 11. 2019 16:35:59
Všeobecná sestra, Praktická sestra, Zdravotní sestra, kdo co dělá, a kdo se v tom má vlastně orientovat, proč by to mělo zajímat pacienty a záleží na tom vůbec?

Denska se ještě vrátím ke svému minulému článku, jen tentokrát z trochu jiného pohledu. Psala jsem už o tom, že jsou pokusy zneužívat Záchranáře tím stylem, že je zaměstnáte jako Praktickou sestru, ale budete je přesvědčovat, že budou dělat vše dle kompetencí záchranářů.

A dnes to bude o tom, jak to funguje mezi sestrami Praktickými a Všeobecnými, a proč se tolik lidí snaží bojovat proti označení Zdravotní sestra.

Takže opět malý slovníček: Praktická sestra (dále PS). Sestra s maturitou a omezenými kompetencemi, dříve Zdravotnický asistent - došlo ke zrušení dohledu a obor se přejmenoval.

Všeobecná sestra (dále VS): Dnes již vysokoškolský obor (VS jsou i ty, které vystudovaly na SZŠ do roku 2008 - poslední ročník VS ze střední školy nastupoval ve školním roce 2003/2004) - tato sestra má širší kompetence, možnost rozšiřování svého vzdělání různými specializacemi...

Zdravotní sestra: Tady je to trochu těžší. Najdou se sestřičky, které mají na svém maturitním vysvědčení napsáno Zdravotní sestra, ale dnes jsou oficiálně sestrami všeobecnými. Pojem zdravotní sestra využívají většinou lidé, kteří se pohybují mimo zdravotnictví a příliš netuší, že sesterských profesí je víc, ale zároveň ho svým způsobem zneužívají někteří zaměstnavatelé, kteří hledají "Zdravotní sestru" a ne všeobecnou, či praktickou, a pak různě "čarují" s kompetencemi, jak se jim hodí. Nejhorší na tom je asi to, že tento paskvil používá i Ministerstvo zdravotnictví ve své kampani Studuj zdrávku. Takže, když sii někde přečtete protesty proti tomuto názvu, většinou je to právě proto, že se za něj někdo pokouší schovat sestru praktickou, která ovšem dělá kompetence všeobecné.

A teď už k těm komepetencím a v čem je problém. Je to jednoduché - ve spoustě nemocnic zaměstnávají Praktické sestry, ale nechávají je provádět i výkony, na které dle vyhlášky Vyhláška č. 55/2011 Sb. nemají kompetence. Podávání i.v. léčiv, katetrizace močového měchýře, podávání transfuzí a další. A proč by mělo zajímat pacienty, kdo se o ně stará? Protože přece je důležité, že to vůbec někdo dělá, no ne? A co, když vám transfuzi bude podávat třeba sekretářka jen tak mezi tím, co nese chorobopisy do archivu? To už bude vadit? Pořád ne? Tak se vžijte do situace, že jste tím pacientem, kterého nějak zdravotně poškodí člověk, který vykonává činnosti, na které nemá kompetence. Pořád je vám to jedno? Myslím si, že dokud se o takové věci nazačnou zajímat i pacienti, nikdy to pořádně nezačnou řešit ani jednotlivé nemocnice, ani na ministerstvu. Systém jede. Blbě, nezákoně, ale jede, není co řešit...

Někdo toto překračování kompetencí obhajuje tím, že je nedostatek personálu a někdo to dělat musí, a když jsou praktické sestry ochotné riskovat, tak je to přece jejich boj, ne? Nadřízení tvrdí, že bez toho, aby jejich PS překračovaly kompetence, by mohli začít zavírat oddělení, ale radši nedodávají, že pokud se něco stane, tak taky nejspíš někoho zavřou. Tu sestru, co se k tomu nechala přesvědčit... Místo aby staniční a vrchní řešili na ředitelství i výš, že nemají personál a nejsou schopní zajistit péči, tak vesele podporují překračování kompetencí. Je to levnější a jednodušší, než něco řešit, případně muset zaplatit další kvalifikované pracovníky.

Co mě ovšem udivuje nejvíc je to, že tento systém obhajují i samotné PS. Někdo jednoduše nezaznamenal, že kompetence jsou stanovené legislativně (asi o tom na některých školách taktně mlčí?) a opravdu to nezáleží jen na rozhodnutí vrchní, či staniční sestry, jak jim tyto někdy jsou schopné tvrdit. Případně slyší na: "Je to jen výjimečně, nemá to kdo jiný udělat." Někdo si myslí, že se vše vyřeší tím, že jim pak dodatečně podepíše určité výkony sestra všeobecná, případně staniční. Každý podepisuje při nástupu do práce své kompetence. Ale stejně jsou někteří lidé schopní je vesele ignorovat a překračovat.

Někteří argumentují tím, že je to ve škole učili, tak to prostě můžou dělat, protože jinak by je to přece neučili, no ne? Hele, okey, nás třeba ve škole učili intubovat a stejně to nebudu dělat. Spoustu věcí se člověk ve škole učí prostě proto, aby u nich byl schopen asistovat, aby měl přehled o tom, jaké to může mít komplikace, co má u pacienta sledovat, ale neznamená to, že ten konkrétní úkon následně bude v praxi sám vykonávat.

Další argument se hodně týká podávání léčiv do žíly. Vždyť je to jednoduché, to zvládne každý i se střední školou. Jistě, manuálně rozhodně. Spojit dvě hadičky se závitem zvládne i dobře vycvičený lidoop, ale ve 21. století už jsme se dost posunuli k tomu, že sestra není jen slepý a tupý vykonavatel lékařských ordinací, měla by o nich být schopná nezávisle přemýšlet a předcházet tak případnému poškození pacienta.

Pokud se lékař někde upíše, tak je to sestra, kdo musí zjistit, že například napsal vyšší dávku, že v tom či onom je taková a taková účinná látka a jestli na ní nění pacient alergický. Musí vědět, jak spolu které léky reagují, jaké se mohou podat bolusově, jaké se musí naředit a do jakého množství a taky čeho a jaká je maximální povolená rychlost dané infuze. Které infuze mohou kapat do jednoho vstupu. Co se smí a nesmí podávat do periferního vstupu... Co se v žádném případě nesmí kombinovat... Ano, toto je primárně zodpovědnost lékaře, ale jistě mi moje milé kolegyně a kolegové dají z vlastních zkušeností za pravdu, že překlepnout se v ordinacích je snadné a všem nám jde primárně o pacienta a nikdo ho nechce poškodit. Takže to, že něco zvládnu prověst manuálně stále neznamená, že na to mám dostatečné vzdělání a kompetence.

Jsou i tací, kteří si připadají jako vecí frajeři, protože dělají "něco navíc". Možná věří větám typu: "Já vím, že jsi šikovná, tak to můžeš dělat." "Nám taky stačila střední, tak tobě taky." A nebo jim dělá dobře, když si můžou na facebook napsat, že dělají práci jako vysokoškoláci a nějakou blbou školu k tomu vůbec nepotřebují. Další si zas připadají jako zachránci světa, protože, když oni to neudělají, tak padne celé oddělení, protože to nikdo jiný dělat nechce.

Bohužel v případě, kdy takovéto lidi upozorníte, že se dopoštějí nelegální činnosti a v případě, že to někdo začne řešit, tak to budou oni, kdo to v první řadě odnese (mimochodem bych fakt chtěla vidět, která staniční se přihlásí u soudu a řekne: "Za to můžu já, donutila jsem jí." místo: "O ničem jsem nevěděla, sestra měla jasně dané kompetence, že je překračuje jsem neměla tušení."), tak se dozvíte něco o tom, že: "Vám se to kecá, když v té situaci nejste.", "Co jako mám dělat, když to nikdo jiný neudělá?", "Když jsem na noc sama se sanitářkou, tak kdo ty infuze podá?" případně jste rovnou "Arogantní kráva s vejškou, která si myslí, že jen ona umí a může všechno." Lidem kteří jim napíšou, že v této situaci byli a odmítli porušovat zákon odepíšou něco ve smyslu: "Tak to by u nás neprošlo..." Do háje, jak neprošlo? Nikdo, opakuji NIKDO nemůže NIKOHO nutit porušovat legislativu!

No a co s tím? Upřímně? Vykašlete se na to... Přestaňte dělat věci, které vás můžou dostat do průseru.

Napište dopis vrchní sestře, na ředitelství nemocnice, upozorněte na to, že na vašem oddělení je problém. Že praktické sestry musí překračovat kompetence, protože chybí sestry všeobecné a hlavně, že vy to dělat odmítáte... Přesvěčte i své "aktivní" kolegyně, že tím, že se podřizují tomuhle systému nepomáhají ani pacientům, ani kolegům, ani sobě. Pak se třeba začne konečně něco měnit, protože když se budeme pořád tvářit, že všechno je v pohodě, je to vlastně normální a nikdo nemá problém, tak se pak ale taky nikdo nemůže divit, že ten problém nikdo neřeší...

Autor: Klára Kutačová | pátek 1.11.2019 16:35 | karma článku: 33.63 | přečteno: 3810x

Další články blogera

Klára Kutačová

Cesta kolem světa - Vientiane

Poslední zastávka v Laosu je jeho hlavní město. Z více stran jsem slyšela, že to je město naprosto odporné, ale letím z něj do Bangkoku, tak se tu chci alespoň trochu porozhlédnout.

20.11.2019 v 14:00 | Karma článku: 19.74 | Přečteno: 381 | Diskuse

Klára Kutačová

Cesta kolem světa - Vang Vieng

Druhá zastávka v Laosu je na polovině cesty do hlavního města Vientiane, tedy město Vang Vieng. V okolí je opět zajímavá příroda a několik různých jeskyní. Pár je jich i přístupných.

13.11.2019 v 14:00 | Karma článku: 14.72 | Přečteno: 321 | Diskuse

Klára Kutačová

Cesta kolem světa - Luang Prabang a vodopády Kuang Si

Z Vietnamu se do Laosu přesouvám autobusem. Moje první zastávka je v Luang Prabangu, u kterého se nachází soustava tyrkysových jezírek a vodopádů Kuang Si.

8.11.2019 v 14:00 | Karma článku: 25.43 | Přečteno: 1897 | Diskuse

Klára Kutačová

Cesta kolem světa - Hanoi a Přístav draků

Asi je zas na čase posunout se dál v povídání o cestě kolem světa. Hanoi a výlet do známé a značně fotogenické zátoky Ha Long.

6.11.2019 v 16:00 | Karma článku: 20.79 | Přečteno: 583 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Zdeněk Majzlík

Konopí a marný boj Dušana Dvořáka.

My všichni máme mylnou představu o tom, že pokud se již z nějakého důvodu dostaneme před soud, tak tento soud při svém řízení bude jednat nejen dle práva, tedy dle platných zákonů, ale také, a to hlavně, bude hledat spravedlnost.

8.12.2019 v 17:34 | Karma článku: 19.93 | Přečteno: 266 | Diskuse

Antonín Ševčik

Svatý Mikuláš na Moravě

Dnešní ateistická představa o svátku Svatého Mikuláše (6.prosinec) je naprosto scestná. Není to jen o dětech, ale o celé rodině a životě každého člověka.

8.12.2019 v 17:03 | Karma článku: 9.66 | Přečteno: 137 |

Karel Ábelovský

Politické neziskovky - skryté nebezpečí ... (reakce na článek paní Šichtařové)

"Environmentalismus, genderismus, multikulturalismus, alarmismus... Hromada - ismů, které mají "prý" jedno společné: Ještě před dvaceti lety zněla jak z cizí planety, dneska hrozí ovládnout a překopat náš svět."... "tvrdí autorka"

8.12.2019 v 13:33 | Karma článku: 16.59 | Přečteno: 534 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Letos se opravdu povedly. Adventní a vánoční trhy v K. Varech. (Fotoblog)

Asi před třemi týdny karlovarská primátorka Andrea Pfeffer-Ferklová na svém Facebooku ve videošotu uvedla: „Dovolte, abych vás pozvala na letošní vánoční trhy, poprvé na Mlýnské kolonádě.“

8.12.2019 v 13:00 | Karma článku: 7.65 | Přečteno: 189 | Diskuse

Petr Vrána

Proč by to mělo být povoleno?

S touto, nebo podobnou větou se setkávám poměrně často, možná až moc často. Pravděpodobně se vám zdá nepochopitelné, že přikládám takovou pozornost jediné krátké větě.

8.12.2019 v 12:37 | Karma článku: 14.61 | Přečteno: 396 | Diskuse
Počet článků 261 Celková karma 22.38 Průměrná čtenost 1103

Jsem občas trochu cynik a často naivní snílek...

Snila jsem o cestě kolem světa, se kterou jsem začala pomalu a pozvolně před devíti lety, kdy jsem se vydala poprvé sama do Íránu, kam jsem se ráda ještě dvakrát vrátila. Od té doby jsem se snažila (většinou sama) každý rok vycestovat do bližších i vzdálenějších míst, nasávat jejich atmosféru a co nejvíc fotit.

Moje prozatím největší, nejdelší a nejvzdálenější cesta se uskutečnila od 8. ledna do 17. srpna 2017 kdy jsem se nejprve přidala do devítičlenné posádky na  cestu Aviou Jižní Amerikou https://www.facebook.com/aviou.cz/ a následně již sama pokračovala do USA, Kanady, Jihovýchodní Asie a Západní Evropy. Během 222 dní jsem navštívila území 20 států a vystřídala rozličné dopravní prostředky včetně skládacího kola, které jsem koupila v Bangkoku, projela na něm kousek Barmy a nakonec ho letadlem dopravila do Portugalska a (ne)dojela s ním do Santiaga de Compostela. Tím jsem obletěla a objela zemi kolem do kola, viděla nespočet nádherných míst, zažila mnoho neskutečných věcí a hlavně jsem potkala spoustu úžasných lidí.

A o tom všem bych vám ráda vyprávěla s pomocí svého blogu...

Najdete na iDNES.cz